Vaikuttava teko 2: Alva-toiminta aloitetaan

Suomen muistiasiantuntijat ry käynnisti vuonna 1998 Alva-toiminnan. Toiminta on sittemmin jatkunut 15 vuotta RAY:n tuella – hienoa! Alva-toiminta on muistisairaiden ihmisten hoitotyöstä kiinnostuneille alan ammattilaisille tarkoitettu vapaaehtoinen verkosto, joka toimii sekä alueellisesti että valtakunnallisesti. Jokainen verkoston jäsen eli Alva toimii yhdistyksemme edustajana ja järjestää toimintaa omalla alueellaan.
Alva-toiminta sai alkunsa aktiivisista ja edistyksellisistä hoitajista, jotka halusivat välittää uutta tietoa ja kehittää muistisairaiden ihmisten hoitoa. 1990-luvun lopulla moni koki kuitenkin olevansa yksin muistisairaan ihmisen hoitotyön kehittämisinnon kanssa. Yhdistyksen aktiiviset jäsenet ehdottivat, että yhdistys järjestäisi tukea kaikille jotka haluavat edistää muistisairaan ihmisen hyvää hoitoa ja näin sai alkunsa Alva-toiminta. Memon edeltäjässä Dementiauutisissa oli ilmoitus verkoston perustamisesta ja kiinnostuneita löytyi noin 30. Osa näistä alkuperäisistä jäsenistä on vieläkin mukana toiminnassa. Vuoden 2014 lopussa Alvoja oli 75.